а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накосо

Вид збор: Прилог
Ранг: 13119
1. Насочено, поставено косо, во коса положба.
Англиски: slanted
Примери:
Едно стебло лежеше накосо преку патот.
Веѓите му одеа малку накосо кон слепоочниците.
2. Со лошо расположение, строго (обично за поглед).
Англиски: severe
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога влезе, не погледна накосо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК