а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накоси

накосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со косење добие доволно количество.
Англиски: mow Албански: kosit mjaft
2. (се накоси) Со косење се наработи, се задоволи.
Албански: kosit shumë
Изведенки
1. накосува несв.
(се) накосуваат
2. накосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи