а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накорне

накорнат
Вид збор: Глагол, свршен
Искорне доволно или големо количество.
Англиски: pluck
Примери:
Накорнаа лук од бавчата.
Изведенки
накорнува несв.
накорнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи