а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наконти

наконтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Облече убаво некого.
Англиски: adorn Албански: stolis, zbukuron
Примери:
Ја наконтија невестата како што прилега.
2. (се наконти) Се дотера, се облече убаво, се нагизди, се накити.
Англиски: adorn Албански: zbukuron, stolis
Изведенки
1. наконтува несв.
(се) наконтуваат
повт.
2. наконтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи