а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наколка

наколкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Преполни, нагнете (вреќа, торба).
Англиски: stuff Албански: mbush përplot
2. Изобилно нахрани со колкање (обично за мисирка).
Англиски: stuff Албански: ushqej me kokrra
Примери:
Ја наколка мисирката со ореви.
3. (се наколка) Се набие меѓу две нешта.
Албански: ngulet
Примери:
Му се наколкаа забите со жилаво месо.
4. (се наколка) се испрејаде
Англиски: stuff Албански: han tejmase
Употреба: Разговорно
Изведенки
наколкува несв.
(се) наколкуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи