а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наколе

наколат
Вид збор: Глагол, свршен
Исколе доволно или голем број.
Англиски: slaughter
Изведенки
наколува несв.
наколуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи