а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наколве

наколват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Колве доволно, до наситување.
Англиски: pick Албански: mbledh mjaft
2. (се наколве) Се засити со колвење.
Албански: knaqem me mbledhje
Изведенки
наколвува несв.
(се) наколвуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи