а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накокори

(се) накокорат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наперчи, се направи важен.
Англиски: pretend
Изведенки
накокорува несв.
(се) накокоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи