а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наковално

мн. наковална
Вид збор: Именка, среден род
Триножна железна подлошка на која се клепаат косите.
Примери:
Го забоде косачкото наковално вземи и почна да ја клепа косата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи