а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наковална

мн. наковални
Вид збор: Именка, женски род
Железна подлошка на која се коваат метални предмети.
Англиски: anvil
Изрази
Меѓу чеканот и наковалната - во тешка положба, меѓу две опасности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи