а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклон

мн. наклони
Вид збор: Именка, машки род
1. Поклонување, наведнување при поздрав и сл.
Англиски: bow Албански: përkul, përshëndet
Примери:
Со учтив наклон на главата се разделија.
2. Наведнатост меѓу вертикална и хоризонтална положба.
Англиски: inclination Албански: pjerrje, kërrusje
Примери:
Теренот треба да има благ наклон кон југ.
Доколку наклонот постепено минува во хоризонтална површина, ерозијата ослабува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи