а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклоност

мн. наклоности
Вид збор: Именка, женски род
Склоност кон некого или кон нешто.
Англиски: inclination
Примери:
Не можеше да ја скрие наклоноста кон него.
Спрема беспомошните треба да се има малку повеќе наклоност и внимание.
Уште од рана возраст ја пројавуваше својата наклоност кон уметноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи