а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклони

(се) наклонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се наклони, се поднаведне при поздрав.
Англиски: bow Албански: përkulet
Примери:
Им се наклони театрално и се повлече кон вратата.
Тој стана и лесно се наклони да ја поздрави.
2. се потпре, се навали
Англиски: lean Албански: mbështetem
Примери:
Таа се наклони на неговото рамо.
Телото му се наклони назад.
Сенките се изместиле, дрвјата се наклониле.
Изведенки
1. наклонува несв.
(се) наклонуваат
2. наклонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи