а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклонет

наклонетиот
Вид збор: Придавка
1. Што има наклон.
Англиски: inclined
Примери:
Се качува по патот наклонет кон југ.
Наклонетиот пат веќе беше сув.
2. Што е склон кон нешто, што е на нечија страна.
Англиски: inclined
Примери:
Секогаш е наклонет да помогне.
Да не му беше наклонета комисијата, немаше да положи.
Позицијата не му беше наклонета.
Изведенки
наклонетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи