а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наклапуши

наклапушат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави несмасно, премногу навлече капа и cл.
Примери:
Ја наклапушил капата, очите не му се гледаат.
Изведенки
наклапушува несв.
наклапушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи