а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накладе

накладат; наклај, наклајте; накладов, накладоа; наклал; (ќе) накладев, (ќе) накладеа; (ќе) накладел; накладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33288
1. Кладе, стави, смести нешто во поголемо количество (зимница, дрва).
Англиски: stuff Албански: vë, shti
Примери:
Накладе зелки.
Накладе прачки на огнот.
Накладе се што можеше да собере во куферот.
2. Се здебели, се згои (обично за свиња).
Англиски: fatten Албански: trashet
Употреба: Преносно значење
Примери:
За кусо време арно накладе прасето.
Изведенки
1. наклава несв.
наклаваат
2. наклавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК