а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накити

накитат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Украси некого или нешто со украсни предмети.
Англиски: decorate Албански: dekoroj, stolis
Примери:
Ја накитија невестата.
Цел ден ја китеа елката.
Цел град го накитиле за празникот.
2. (се накити) Се украси со накит.
Англиски: adorn Албански: stolisem
Изведенки
1. накитува несв.
(се) накитуваат
2. накитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи