а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накитен

накитени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) накити
Англиски: decorated
Примери:
накитени елки
Изведенки
накитеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи