а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накисне

накиснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави потопи нешто (облека и др.) во вода да стои некое време; прими вода, влага.
Англиски: soak Албански: lag, qull
Примери:
Ја накисна јамболлијата.
Земјата добро накисна.
2. Наврне, натопи од дожд.
Албански: lagem
Примери:
Го фати дождот, сиот накисна.
Изведенки
1. накиснува несв.
накиснуваат
2. накиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи