а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накине

накинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скине доволно или големо количество нешто (цвеќиња и др.)
Англиски: pick Албански: këpus
2. (се накине) Се задоволи со кинење.
Англиски: pick Албански: këpus mjaft
Изведенки
накинува несв.
(се) накинуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи