а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накашла

(се) накашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се искашла малку, тивко.
Англиски: cough Албански: kollit shumë
Примери:
Се накашла и тропна на вратата пред да влезе.
2. Кашла многу, подолго време, се изнакашла.
Англиски: cough Албански: kollit shumë
Примери:
Овие два-три дена се накашлав.
Изведенки
1. накашлува несв.
(се) накашлуваат
2. накашлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи