а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накастри

накастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Со кастрење добие доволно или големо количество гранки и сл.
Англиски: prune
Изведенки
накаструва несв.
накаструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи