а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накаса

накасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Касне малку, еднаш од нешто, нагризе.
Англиски: bite
Примери:
Го накаса јаболкото и го остави.
Изведенки
1. накасува несв.
накасуваат
2. накасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи