а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накани

наканат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покани гости во необично голем број.
Англиски: invite Албански: ftoj, thëras
2. Убеди некого да направи, да прифати нешто.
Англиски: persuade Албански: bind
Примери:
Одвај го наканив да прошетаме малку.
3. (се накани) Се реши на нешто по извесно колебање, премислување.
Англиски: decide Албански: vendos
Изведенки
1. наканува несв.
(се) накануваат
2. наканување ср.
глаг. им.