а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накалеми

накалемат; накалемил; накалемен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12267
1. Изврши калемење.
Англиски: graft Албански: shartoj
Употреба: Ботаника
2. Припише некому несторено дело за да биде обвинет.
Англиски: insinuate Албански: shtie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му накалемија повеќе работи за да го сменат од функција.
Изведенки
1. накалемува несв.
накалемуваат
2. накалемување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК