а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наказ

мн. накази
Вид збор: Именка, машки род
казна
Англиски: punishment
Примери:
Наказ божји, наказ од бога.
Изведенки
наказа ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи