а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наказен

наказниот
Вид збор: Придавка
Што е како казнет, што има некаков физички недостаток.
Англиски: ugly
Примери:
Во собата влезе ситно човече со наказен изглед.
Изведенки
наказност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи