а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накадри

накадрат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи кадрици.
Англиски: curl
Примери:
Ја накадри косата.
Изведенки
накадрува несв.
накадруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи