а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накади

накадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Рашири мирислив чад (од темјан и др.)
Англиски: smoke Албански: përhap tym
Примери:
Попот накади со кадилницата.
2. Зачади, исполни со чад.
Албански: tymos
Изведенки
1. накадува несв.
накадуваат
2. накадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи