а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наименува

наименуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави некого на некоја должност, на некое место во определена хиерархија (во државна, црковна служба).
Англиски: appoint
Употреба: Административен термин
Изведенки
наименување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи