а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наизменичен

наизменичниот
Вид збор: Придавка
Што се менува периодично, променлив, што се јавува, се случува повремено во определен ритам.
Англиски: alternating
Примери:
Наизменични врнежи од дожд и снег.
наизменични удари
Изведенки
1. наизменично прил.
Пример: Работевме наизменично во две смени.
2. наизменичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи