а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наизлезе

наизлезат
Вид збор: Глагол, свршен
За множество - излезе многу, во голем број.
Англиски: pour out
Примери:
Наизлезе многу народ на плоштадот.
Наизлегоа по портите да ја видат војската.
Наизлегоа многу мрави во собата.
Изведенки
наизлегува несв.
наизлегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи