а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наивец

мн. наивци
Вид збор: Именка, машки род
1. наивник
Албански: naiv
2. Сликар без формално ликовно образование што го следи ликовниот израз на наивната уметност.
Албански: piktor naiv
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи