а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наивен

наивни
Вид збор: Придавка
1. Што лесно верува во тоа што ќе му се каже, што ќе чуе, лековерен, неискусен.
Англиски: naïve
Примери:
Наивни деца.
Наивно момче.
2. Што се карактеризира со простодушност, лековерност, неопитност.
Англиски: naïve
Примери:
Наивна приказна.
Наивна мисла.
Наивно прашање.
Наивно гледиште.
Наивна постапка.
Изведенки
1. наивно прил.
Пример: Наивно му поверува.
2. наивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи