а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назоли

назолат
Вид збор: Глагол, свршен
Посипе со шеќер, пипер и сл.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. назолува несв.
назолуваат
2. назолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи