а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назоба

назобаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коњ, магаре нахрани со зоб.
Англиски: feed Албански: ushqej me tagji
Употреба: Земјоделство
Примери:
Треба да ги назобаме коњите.
2. За човек - изеде доволно зрнест плод.
Англиски: crisp Албански: ushqim i brisht
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги назобав децата грозје.
3. (се назоба) Се нахрани со зоб.
Албански: ngopet me tagji
4. Изеде доволно зрнест плод.
Албански: han ushqim kokrrash
Употреба: Разговорно
Примери:
Се назобаа грозје.
Изведенки
1. назобува несв.
(се) назобуваат
повт.
2. назобување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи