а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назнака

мн. назнаки
Вид збор: Именка, женски род
Обележје, својство со кое се карактеризира нешто.
Англиски: feature
Примери:
Треба да се обрне внимание и на некои други назнаки што ги дава неговото творештво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи