а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назив

мн. називи
Вид збор: Именка, машки род
Збор или зборовен состав со кој се именува, се означува предмет или појава.
Англиски: name Албански: emër
Примери:
називи на дните на неделата
називи на месеците
назив на растение
стручен назив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи