а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наземе

наземат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Земе многу, во големо количество.
Англиски: snatch Албански: merr shumë
Примери:
На заминување назедов се што можев да носам.
2. (се наземе) Си земе доволно, до задоволување.
Англиски: snatch Албански: merr mjaft
Изведенки
назема несв.
(се) наземаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи