а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наздравувач

мн. наздравувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што наздравува, што одржува здравица.
Примери:
Наздравувачот ја зема полека чашата, чека минута две и почнува со наздравувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи