а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наздрави

наздрават
Вид збор: Глагол, свршен
Посака добро здравје, среќа, успех, нешто убаво, испивајќи при тоа пијалак; искаже здравица.
Англиски: toast
Примери:
Му наздравивме на славеникот.
Изведенки
1. наздравува несв.
наздравуваат
2. наздравување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи