а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назборува

назборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зборувајќи каже, соопшти многу нешта, изнакаже.
Англиски: blab Албански: flas shumë, llomotis
Примери:
Назборува толку многу што веќе стана здодевно да се слуша.
2. (се назборува) Се изнакаже доволно, до задоволување.
Англиски: chat Албански: bisedoj knaqem
Примери:
Се назборувавме денеска, па којзнае кога пак ќе се видиме.
3. (се назборува) Изнакаже некому отворено, без воздржување тоа што обично не се зборува.
Англиски: tell Албански: tregoj, flas
Примери:
Ме истера од работа, ама барем му се назборував.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи