а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назал

мн. назали
Вид збор: Број
Глас при чијшто изговор воздушната струја (целосно или делумно) минува низ носот; носов глас.
Англиски: nasal
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи