а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назален

назалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на носот.
Англиски: nasal
Употреба: Медицина
2. Што се изговара низ нос.
Англиски: nasal
Употреба: Лингвистика
Примери:
Назални вокали.
Изведенки
назалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи