а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назаем

Вид збор: Прилог
Земено или дадено под услов да се врати.
Англиски: borrowed
Примери:
Ако сакаш да останеш пријател со некого, ниту земај, ниту давај пари назаем.
Зел пари назаем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи