а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назадува

назадуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Не се развива, не напредува, заостанува, опаѓа.
Англиски: regress Албански: ngec
Примери:
Во војната условите за живот се влошиле, а економијата нагло назадувала.
Уште е на работа, но постојано назадува во службата.
Изведенки
назадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи