а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назадечки

Вид збор: Прилог
Ранг: 11225
1. Со задниот дел во правецот на движењето.
Примери:
Излезе од собата назадечки.
2. По обратен ред, од последното кон првото.
Примери:
Кажи ги месеците назадечки.