а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назаден

назадни
Вид збор: Придавка
Што заостанува, што има заостанати, ненапредни сфаќања.
Англиски: backward
Примери:
назадни тенденции
назадни луѓе
назадна партија
Изведенки
назадност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи