а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

назаби

назабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи запци на нешто.
Албански: bëj të mpreht
Примери:
Ја однесе пилата кај мајсторот подобро да ја назаби.
2. (се назаби) се налути, се наостри, се озлоби
Албански: hidhëroj, tregon dhëmbët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се назабија сите на мене.
Што му стана што се назаби толку.
Изведенки
1. назабува несв.
(се) назабуваат
2. назабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи