а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажули

нажулат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика жулење, направи плускавци.
Примери:
Чевлите ме нажулија.
Изведенки
нажулува несв.
нажулуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи